Článok

Aplikácia Tatra banka

Novinka: Tatra banka urýchľuje platby QR kódmi

Namiesto zdĺhavého vypisovania poštových poukazov a faktúr vám bude stačiť pár sekúnd na zaplatenie. Tatra banka bude už čoskoro ponúkať pre klientov možnosť použiť QR kód na platby.

Ide o rozšírenie používania známych QR kódov, ktoré na Slovensku môžete už niekoľko rokov nachádzať na plagátoch, v magazínoch či billboardoch.

Šetriť čas používaním QR kódu už ale budete môcť aj pri rýchlych platbách.

Nový rozmer platenia

Slovenská banková asociácia, ktorej členom je aj Tatra banka, vyvinula štandard platobného príkazu zobrazeného QR kódom.

V prípade, že na svojej faktúre nájdete príkaz na úhradu v štandardizovanom kóde, bude vám stačiť pár sekúnd, aby ste namiesto zdĺhavého vypisovania nasnímali len QR kód platobného príkazu a platbu potvrdili.

Aplikácia Tatra banka pre smartfóny s funkcionalitou skener už čoskoro rozšíri túto funkcionalitu aj o zobrazenie platobného príkazu z tohto typu kódu.

Aplikácia Tatra banka obsahuje funkcionalitu Skener poštových poukážok vďaka ktorému čiarový kód poukážky stačí len oskenovať, skontrolovať a peniaze jednoducho a rýchlo zaplatiť.

Pôvod QR kódu

QR kód z anglického quick response code nahrádza zastarané čiarové kódy. Tie v sebe nevedia uchovávať až toľko informácií. QR kód zvládne okrem číslic aj písmená a ich 4000 kombinácií. QR kód môže obsahovať adresu, popis služby či produktu, cenu, webovú adresu a v podstate akékoľvek údaje. Skúste si porovnať koľko by vám trvalo vypísanie dotazníka s približne 4000 znakmi a koľko nasnímanie mobilnou aplikáciou na to určenou. Mimochodom vedeli ste, že QR kód vymyslela divízia japonskej spoločnosti Toyota v roku 1994?

 
 

Mohlo by vás zaujímať