Článok

Tatra banka VIAMO

Cez aplikáciu VIAMO už môžete platiť za tovary a služby

Poznáte to. Chcete zaplatiť svoju časť účtu v podniku alebo sa s niekým vyrovnať, no zrazu zistíte, že vám chýba pár eur hotovosti. Prvou otázkou, ktorá v podobnej chvíli často zaznie, je: „Máš VIAMO?”. Zadáte sumu, telefónne číslo a PIN. Vybavené.

Aplikácia Tatra banka VIAMO však nie je len o posielaní peňazí kamarátom. Postupne si získala svoje miesto aj ako prostriedok na vykonávanie každodenných transakcií nielen v kamenných obchodoch a e-shopoch, ale aj na miestach, kde to doteraz nebolo možné alebo príliš zložité. Bez problémov tak môžete zaplatiť napríklad taxikárom či opravárom, prispieť na dobročinnosť, kúpiť zľavový kupón, zaplatiť za zásielku a dokonca aj koncesionárske poplatky.

Tento typ platby cez mobil je veľmi jednoduchý a zvyknete si naň veľmi rýchlo. Celé to prebieha nasledujúcimi spôsobmi:

Platby v e-shopoch, kamenných obchodoch a v teréne

Pri platení za tovar vyhľadáte predajcu priamo v zozname ponúknutom aplikáciou alebo nasnímate špeciálny QR kód z webu, ktorý má v sebe uložené všetky detaily platobného príkazu. Zadáte sumu a PIN. Hotovo.

Ani majitelia kamenných obchodov nie sú o nič ukrátení. Stačí, ak si vytlačia QR kód na viditeľné miesto pri pokladnici a zadovážia mobilný telefón na príjem SMS správ o prijatí platby. Na prijímanie platieb im netreba ani smartfón. Zákazník len načíta QR kód a zvyšok už poznáte.

Spomínaným taxikárom, kuriérom či opravárom na prijatie platby stačí, aby pri sebe mali vytlačený QR kód a jednoduchý mobilný telefón. Peniaze majú okamžite a nemusia pri sebe nosiť všetku hotovosť. Platby týmto spôsobom sa dajú vybaviť minimálne tak rýchlo ako pri platbe kartou.

Rýchlosť, jednoduchosť a bezpečnosť

Platbu cez VIAMO zvládne každý, je to jednoduché ako poslať niekomu esemesku a pritom je transakcia zabezpečená rovnako ako normálny bankový prevod. Každú transakciu treba potvrdiť štvormiestnym PIN kódom. Po troch zlých pokusoch sa aplikácia zablokuje a neumožní narábať s peniazmi.

Výhodou takejto platby cez mobilný telefón je to, že nemusíte nikde pátrať po čísle účtu príjemcu. Potrebujete len jeho telefónne číslo alebo iba nasnímate jemu prislúchajúci QR kód. Obavy nemusíte mať ani z toho, že vo veľkom počte malých transakcií stratíte prehľad a neustriehnete výdavky. Denný limit na takéto platby je 200 eur. Každý klient Tatra banky, ktorý má účet s balíkom služieb Tatra PersonalTB, používa aplikáciu VIAMO bez poplatku.