Článok

 

Inovácie v predstihu

Google Glass ešte nemajú ani určený presný dátum premiéry a Tatra banka už má pre ne vlastnú aplikáciu

Každý milovník technológií už musel o Google Glass minimálne počuť. Pre ostatných pripomenieme, že ide o najhorúcejší gadget reprezentujúci nový trend – nositeľnú elektroniku. Aj keď sa momentálne viac hovorí o inteligentných hodinkách a náramkoch, okuliare od Googlu môžu znamenať úplne novú kapitolu v mobilnej komunikácii. Zatiaľ si ich mohli dopriať len vývojári mobilných aplikácií. Mali sme jedinečnú možnosť jeden kus otestovať a s ním rovno aj novú aplikáciu Tatra banky pre Google Glass, prvú takúto aplikáciu na Slovensku.

Okuliare, ktoré priťahujú pohľady

Chtiac alebo nechtiac sa musíte pripraviť na to, že pozornosť okoloidúcich budete sem tam s týmito „okuliarmi“ pútať. Podobne ako kedysi bluetooth handsfree sady. Odmenou za trochu odvahy je ale veľmi zaujímavý kus elektroniky, ktorý je akýmsi nenápadným asistentom na každom kroku. Google Glass sú prakticky len akoby rám z okuliarov. Na pravej strane je hlavná časť s batériou, elektronikou a skleneným hranolom, na ktorý sa premieta obraz. Máte tak pocit, akoby mierne priehľadný displej visel vo vzduchu pred vami.

Nosenie Google Glass je pomerne pohodlné. Sú ľahké len 50 gramov a po nastavení skleneného hranola a nosného mostíka o nich ani nebudete vedieť. Stále ide o prototyp, takže finálny produkt, ktorý by sa mal začať predávať niekedy v lete, môže vyzerať trochu inak a zvládať aj ďalšie úlohy. Zatiaľ ale Google Glass funguje ako predĺžená ruka smartfónu, s ktorým je spárovaný. Funguje aj bez neho, ale potom sa musí pripojiť na Wi-fi sieť alebo ostane offline. Vtedy je vhodný možno len na robenie fotografií a videí alebo hranie hier.

Predĺžená ruka smartfónu

Glass sa ovláda pomocou dotykovej plôšky na pravej strane. Jednoduchými gestami sa prechádza v menu, ktoré je prispôsobené tejto forme grafického rozhrania. Posunutím vpred alebo vzad sa posúvate v ponuke či listujete medzi poslednými spustenými aplikáciami a aktivitami, gesto smerom dole urobí krok spať. Kliknutie slúži na potvrdenie z výberu.

Druhou formou ovládania sú hlasovú pokyny. Samozrejme v angličtine, aspoň zatiaľ. Pri spustení okuliarov sa zobrazí ponuka týchto pokynov, treba ich totiž vyslovovať presne.

Glass momentálne vedia zobrazovať prichádzajúce hovory a správy, navigovať, listovať v kontaktoch a samozrejme vyhľadávať na Googli. Popritom ale aj robiť 5 megapixlové fotografie, HD video, prehrávať hudbu a videá, prípadne existujú nenáročné hry založené na rozšírenej realite a polohe okuliarov v priestore.

Tatra banka sa ako prvá slovenská banka rozhodla, že nebude čakať na uvedenie a pripraví vlastnú aplikáciu pre Google Glass už teraz. O technickú stránku sa postarala česká spoločnosť Inmite.eu, ktorí už začínajú mať prvé skúsenosti s rôznymi aplikáciami pre Google Glass.

Ako sa rozpráva s okuliarmi

Tak ako hlasom alebo pohybom vyberáte napríklad z ponuky zobrazenia SMS správ, podobne jednoducho spustíte aplikáciu Tatra banky. Vlastne ju spúšťať netreba, beží automaticky aj na pozadí a stačí ju aktivovať hlasovým pokynom. Konkrétne ich pozná tri:

Find ATMs – vyhľadá 10 najbližších bankomatov Tatra banky podľa súčasnej polohy

Find branches – podobne vyhľadá 10 najbližších pobočiek Tatra banky

Call dialog live – skrze spárovaný smartfón zavolá na kontaktné centrum DIALOG Live

Pri tomto vyhľadávaní ešte fungujú doplnkové funkcie. Napríklad vyhľadávanie pobočiek a bankomatov cez rozšírenú realitu. Ich poloha sa zobrazuje na displeji podľa toho, či ich smerom máte otočenú hlavu. Prípadne pri zobrazení pobočky na mape sa môže spustiť navigácia. Bonusom je ešte pokyn Show me innovations, ktorý prehrá video s inováciami Tatra banky.

Zatiaľ ide stále o prototyp, takže na plnohodnotné využitie týchto smart okuliarov si musíme počkať. Hlasové vyhľadávanie pobočiek a bankomatov ale fungovalo správne a už teraz sa dá očakávať príval ďalších funkcií a možností, ktoré Google Glass ponúka. Napríklad ďalšie jednoduché hlasové pokyny ako „potrebujem Tatra banku“ a zobrazí sa ponuka volať na DIALOG Live alebo navigácia k pobočke, prípadne zobrazenie internetovej stránky. Alebo platenie pomocou jednoduchého pozretia sa na QR kód pri pokladni, oznamovanie pohybov na účte na displeji a veľa ďalšieho. Google dodal Inováciám Tatra banky nový vietor do plachiet. Príprava aplikácie pre Google Glass potvrdila schopnosť Tatra banky neustále prinášať nové technológie a inovácie do slovenského bankovníctva.

 
 

Mohlo by vás zaujímať