Článok

MobilePayTB

Ako fungujú NFC platby mobilom a ktoré mobily ich podporujú

Kupovanie tovarov a služieb už nemusí mať formu mincí, bankoviek alebo platobných kariet.

Už väčšina mobilných telefónov predaných na Slovensku, minimálne cez mobilných operátorov, je typu smartfón. Stále sa ale ešte stáva, že mnohí majitelia nevyužívajú svoj chytrý telefón naplno. Okrem telefonovania a posielania SMS pritom môžu plniť oveľa pohodlnejšie a efektívnejšie svoje úlohy a baviť sa nielen jednoduchými hrami, ale aj aplikáciami založenými na rozšírenej realite alebo GPS súradniciach. A veľmi jednoducho sa dá Android smartfón použiť aj na platenie v obchodoch či trafikách. Túto trochu futuristickú službu Tatra banka ponúka v spolupráci s mobilným operátorom O2. Základom je technológia NFC, ktorá sa už v mobiloch stáva postupne takou bežnou, ako napríklad WiFi.

Jednoduché platenie mobilom pomocou Bezkontaktných platieb.

Nie je to žiadna veda. Stačí mať inteligentný telefón s touto technológiou, účet fyzickej osoby v Tatra banke a byť klientom modrého operátora. Nemôže to byť ale každý smartfón s NFC, musí byť certifikovaný na platby týmto systémom spoločnosťou VISA. Túto podmienku momentálne spĺňajú Samsung Galaxy Mini 2, Galaxy S III, Galaxy Note 2 a Sony Xperia S. Operátor zadarmo vymení bežnú SIM kartu za špeciálnu, ktorá je prispôsobená na NFC platby. V ktorejkoľvek pobočke Tatra banky je ešte potrebné aktivovať si službu Bezkontaktné mobilné platbyTB. V prípade klienta Tatra banky stačí telefonicky kontaktovať DIALOG. Posledným krokom je inštalácia aplikácie O2 Karty v mobile z Google Play obchodu tak ako každej inej aplikácie.

Galaxy S III.

Je to oslobodzujúci pocit. Netreba pri nákupe každej drobnosti stále vyťahovať peňaženku alebo loviť po vreckách drobné. Pri platbe do 20 eur nie je ani nutné zadávať PIN kód na displeji smartfónu, stačí len priložiť mobil k POS terminálu. A platiť sa už potom dá, aj keď je v jednej ruke kniha alebo latte z coffeeshopu. Smartfóny ale trpia neduhom, na jedno nabitie dlho nevydržia a navyše sa vedia vybiť práve v ten najnevhodnejší okamih. Pri bezkontaktných platbách Tatra banky ale na toto netreba vôbec myslieť.

Galaxy Note 2. Sony Xperia S.

Pozrite si aktuálny zoznam telefónov, ktoré podporujú bezkontaktnú platbu mobilom.