Článok

 

15 rokov internet bankingu na Slovensku

Tatra banka aktuálne vymieňa starý internet banking za nový. O inovácii Internet bankinguTB sme sa rozprávali s Jurajom Bojkovským, ktorý je v Tatra banke riaditeľom Odboru elektronických distribučných kanálov.

Internet banking používame na Slovensku od roku 1998. Ako si spomínate na uvedenie prvého Internet bankinguTB, pri ktorého zrode stála práve Tatra banka?

Bola to úžasná doba a nepochybne zaujímavá skúsenosť. Na Slovensku nič také neexistovalo, preto sme všetky informácie a know-how získavali zo zahraničia. Tím troch ľudí vyvinul riešenie za tri týždne.

Viaceré online služby boli ešte v plienkach. Aké funkcie mal Internet bankingTB v porovnaní s dneškom?

Prvá verzia Internet bankinguTB na začiatku obsahovala jednoduchú množinu funkcií: prihlásenie, zmenu hesla, stav na účte a pohyby na účte, neskôr pribudli prevodné príkazy, potom b-mail a následne ďalšie funkcie.

Prečo vznikla potreba inovovať Internet bankingTB?

Nie všetci si to pamätajú, ale pôvodný Internet bankingTB je tu od konca roka 1999. Je to dosť dlhá doba na to, aby sme nerozmýšľali nad zmenou a aj technológia, na ktorej je postavený pôvodný Internet bankingTB už nie je najmladšia. Preto sme sa rozhodli Internet bankingTB inovovať. Nechceli sme priniesť len technologickú výmenu, ale chceli sme priniesť klientovi aj pridanú hodnotu.

Koľko trvalo vyvinutie nového Internet bankinguTB a koľko ľudí sa na ňom podieľalo teraz?

Na novom Internet bankinguTB pracujeme od roku 2010 s viacerými prestávkami. Môžeme povedať, že čistý čas vývoja bol približne 12 mesiacov, pričom počet ľudí sa počas tejto doby menil podľa potreby.

Čo všetko prináša nový Internet bankingTB?

Nový Internet bankingTB prináša klientovi pridanú hodnotu vo forme zážitku s používaním. Pri jeho vývoji sme sa sústredili na jednoduchosť, použiteľnosť, dizajn, ergonómiu a praktickosť. Nový Internet bankingTB prináša aj nové ovládacie prvky, jednoduchú navigáciu prostredníctvom dvojúrovňového menu a najmä prehľadné grafické zobrazenie zostatkov k bežným účtom, kreditným kartám, grafické zobrazenie vývoja DDS, termínovaných vkladov a fondov TAM.

Čo je nové oproti pôvodnej verzii?

Oproti pôvodnej verzii Internet bankinguTB obsahuje nový Internet bankingTB inovatívnu možnosť autorizácie platby prostredníctvom QR kódu použitím ČítačkyTB v mobile. Navyše mnoho ďalších funkcionalít, ktoré pôvodný Internet bankingTB neobsahuje, ako sú výpisy do účtovníctva, bezlimitové platby s Kartou a čítačkouTB, mesačný výpis v PDF, schránka dokumentov, šablóny pre často opakované platby, export pohybov aj do formátov PDF a CSV a  zoomovanie obrazovky.

V čom vidíte ďalšie výhody nového Internet bankinguTB?

Bežnú prácu s účtom sme výrazne zjednodušili. Okrem jednoduchšieho vyhľadávania a skrátených funkcií nájdete na jednom mieste zoznam účtov, pohybov i nastavenia. Vďaka spojeniu zoznamu účtov s pohybmi na účte, sa zvýši váš komfort a kontrola nad účtami. Okrem doteraz využívaného rozšíreného vyhľadávania môžete vyhľadávať už aj pomocou kľúčových slov a zoznam pohybov bude v tom momente obsahovať len tie platby, ktoré daný text obsahujú. Ikonka kolieska v sebe spája zoznam dostupných funkcií, ktoré môžete s produktom alebo zoznamom spraviť. Napríklad pri zozname účtov môžete priamo prejsť do nastavenia, zadávania platobného príkazu alebo zmeniť nastavenia balíka služieb. Pri zozname pohybov tu nájdete možnosť tlače a exportu do súborov.

Máte tip pre zaneprázdnených používateľov?

V novom Internet bankinguTB môžete zadávať pravidelné platby jednoduchšie a na pár klikov. Ak platíte jednému príjemcovi stále rovnakú platbu, môžete si zadefinovať šablónu celej platby. Tú potom môžete na 3 kliknutia zaplatiť cez funkciu Rýchle platby. V platbách môžete tabuľkám preusporiadať stĺpce, zmeniť veľkosť alebo vybrať tie dôležité. Verím, že každý si nájde svoju obľúbenú funkcionalitu, ktorá mu spríjemní a zjednoduší správu svojich financií. Treba vyskúšať.

Prečo ste sa v novom Internet bankinguTB rozhodli využívať technológiu Flash?

V novom Internet bankinguTB sme chceli priniesť klientom pridanú hodnotu vo forme nového zážitku z používania. Rozhodli sme sa, že vytvoríme nový Internet bankingTB ako RIA (Rich Internet application) aplikáciu, ktorá má charakteristiky desktopovej aplikácie. Na prelome rokov 2009/2010, keď sme za rozhodovali, bola technológia Adobe Flex jedna z mála, na ktorej boli postavené reálne bankové RIA aplikácie.

Aké sú reakcie od klientov na nový Internet bankingTB?

Klientom sa nový Internet bankingTB väčšinou páči a stretávame sa hlavne s pozitívnou odozvou. Toto tvrdenie je podložené aj meraním spokojnosti našich klientov. Úprimne však treba povedať, že zvyk je často krát železná košeľa. Samozrejme ako každá zmena potrebuje čas, tak aj prechod na novú verziu môže klientovi, používajúcemu dlhé roky starú verziu, trvať o čosi dlhšie. Akonáhle však klient túto bariéru prekoná a začne používať nový Internet bankingTB, objaví jeho výhody, k starému sa už nebude mať dôvod vrátiť.

Ako sme na tom v Internet bankingu v porovnaní so svetom?

Štatistiky hovoria jasne, v používaní internetu a špeciálne internet bankingu patrí Slovensko medzi lídrov vo svete. Svedčí o tom aj vysoký podiel počtu vykonaných transakcií elektronicky k počtu manuálne vykonávaných transakcií.

V čom podľa vás spočíva obľúbenosť elektronického bankovníctva na Slovensku?

Rýchle zavedenie elektronického bankovníctva bankami na Slovensku a vysoká dostupnosť internetu vytvorili vhodné podmienky. Ľudia na Slovensku majú radi technické novinky a majú stále menej času, preto radi využívajú možnosť vybaviť si potrebné záležitosti s bankou elektronickou formou kdekoľvek a kedykoľvek.

Prezraďte, na akú technologickú novinku sa v blízkej budúcnosti môžu tešiť klienti Tatra banky?

Snažíme sa pravidelne prinášať inovácie na slovenský trh, naposledy NFC mobilné platby, VIAMO či Hlasová biometriaTB na kontaktnom centre. V najbližšej dobe pripravujeme do nového Internet bankinguTB vylepšený Spending ReportTB.

 
 

Mohlo by vás zaujímať