Článok

Internet bankingTB

Nový Internet bankingTB – zmena, ktorá vás bude baviť

Nový Internet bankingTB zvládne každý. Tatra banka si zakladá na intuitívnosti.

Je prirodzené, že bežný používateľ sa niekedy trochu vystraší alebo znervóznie, ak sa niečo, čo používal roky, zrazu zmení. Obzvlášť to platí pri technológiách a internetových stránkach. Stačí si pozrieť prvotné kritiky po tom, ako Microsoft uviedol Windows 8 alebo Facebook zmenil dizajn. Práve zmenou sa však tvorcovia snažia priniesť čo najjednoduchší a najpraktickejší prístup k ich službám alebo funkciám. Nový Internet bankingTB od Tatra banky nemusí na prvý pohľad sadnúť každému. Keď si však v ňom chvíľu poklikáte, zistíte, že množstvo vecí sa zjednodušilo. Poďme sa pozrieť, čo na klientov Tatra banky pri novom dizajne správy ich účtov cez internet čaká.

Hneď po spustení zraku ulahodí nová farebnosť stránky. Úvodné prihlásenie je technicky rovnaké ako v starej verzii. Treba zadať PID a heslo, potom potvrdiť kódom z Čítačky TB. Ideálne tej vo forme aplikácie pre smartfóny. Je jednoduchá a ani nemusíte vyťahovať kartu z peňaženky.

Dizajn novéhoInternet bankinguTB zdôrazňuje modernosť a účelnosť. Modré ovládacie prvky vynikajú na tmavšom pozadí, čím uľahčujú orientáciu používateľa.

Po prihlásení by sa mal každý okamžite zorientovať prostredníctvom dvojúrovňového menu, štyroch základných záložiek v pravom hornom menu a prehľadných záložiek v ľavom menu. Úvodná stránka –Domov, zobrazuje to najdôležitejšie – prehľad o všetkých účtoch klienta, úveroch, cenných papieroch a podobne. Orientácia v týchto dvoch typoch záložiek je preto intuitívna a hlavne rýchla. Stratiť sa nedá kam.

Komu nevyhovuje zvolená veľkosť písma, môže si písmo jednoducho zväčšovať alebo zmenšovať cez tlačidlá + a – , ktoré nájde v pravej dolnej časti. V prehľade je názov všetkých účtov, zostatok a pod nimi ešte prehľadný graf. V ďalších záložkách je podrobnejší rozpis účtov a pohybov na nich. Všade klienta sprevádza modrá ikonka s ozubeným kolieskom. Po kliknutí na túto ikonku sa zobrazia práve dostupné možnosti. Pri pohyboch na účtoch stačí kliknúť na každý z nich. Tým otvoríte okno s rýchlym náhľadom podrobností. Veľmi praktickým vylepšením je, že jediným kliknutím si môžete uložiť príjemcu z danej platby práve v tomto malom okne alebo si transakciu vytlačiť.

Modrá ikonka ozubeného kolieska ponúka práve dostupné možnosti v danom kroku.

Pomáhajú aj drobnosti, napríklad zobrazenie trojmesačného kalendára alebo možnosť jednoducho si informácie o pohyboch personalizovať zobrazovaním aj IBAN-u, čísla karty, sumy a podobne. Samozrejme, nechýba ani rýchle vyhľadávanie. Podobné je to aj pri záložke s kreditnými kartami či úvermi. Podľa potreby sú ku každej z nich dostupné aj špecifické možnosti, napríklad úhrada dlžnej sumy. Graficky prehľadnejšie sú aj záložky s doplnkovým dôchodkovým sporením či s cennými papiermi.

Druhá základná záložka v hornej časti ponúka informácie o platbách. Vystavenie platobného príkazu potrvá len pár sekúnd. Všetky polia vo formulári sú prehľadne označené, pomáhajú aj zoznamy kódov bánk. Rovnako intuitívne je aj zadávanie trvalých príkazov alebo inkasa. Jednoduchšie sa pridávajú aj príjemcovia platieb alebo celé šablóny platieb.

V tretej záložke sú nastavenia všetkých služieb spojených s Tatra bankou – od nastavenia posielania výpisov z účtov cez nastavenia prihlasovania sa do Internet bankinguTB až po aktivovanie aplikácie ČítačkaTB aj pomocou QR kódu. Nachádza sa tu aj schránka dokumentov a správ od banky.

Posledná záložka je Rýchla platba. Tá sa otvára v podobe rolovanej ponuky, potom sa otvorí malé okno. Veľmi praktické v prípade, ak sa človek nechce zdržiavať a len rýchlo zaplatiť faktúru od mobilného operátora. Môžu tam byť už prednastavené šablóny, prípade sa zobrazí zoznam príjemcov alebo účtov a podľa toho sa otvorí malé okno na vypísanie základných informácií a zobrazí sa možnosť zaslať platbu.

Funkcia Rýchla platba minimalizuje počet krokov, ak chce klient čo najrýchlejšie zaplatiť napr. faktúru za telefón.

Nový Internet bankingTB Tatra banky je založený na technológii Adobe Flash. Drvivá väčšina používateľov túto zmenu ani nepostrehne, na počítačových internetových prehliadačoch je to úplne štandardná záležitosť. Na druhej strane, mobilné zariadenia, predovšetkým tie od spoločnosti Apple, nie sú úplne ideálne na prácu s Internet bankingomTB v internetovom prehliadači. Otvárať internet banking v mobilnom prehliadači je však ako škrabať sa pravou rukou na ľavom uchu. Pre iPhony a iPady sú dostupné aplikácie, ktoré sú stavané na ovládanie dotykom.

To všetko si môže vyskúšať hocikto a kedykoľvek. Tatra banka pribalila aj DEMO verziu bez nutnosti zadávať heslá alebo mať otvorený účet. Nový Internet bankingTB úplne nahradí starú verziu 1. novembra tohto roku.