Článok

 

Recenzia Android aplikácie Tatra banka VIAMO

Posielanie peňazí na telefónne číslo príjemcu sme si vyskúšali na jednom Android smartfóne a tablete - aj keď služba preň nie je primárne určená. Ako sa aplikácia vydarila? Je ozaj detsky jednoduché využívať túto novú formu posielania peňazí?

Koncept posielania peňazí mobilom je tu už dlho. Aplikácia VIAMO ho ale maximálne zjednodušila. Netreba zadávať číslo účtu príjemcu, stačí vedieť, alebo vybrať zo zoznamu v mobile jeho telefónne číslo. Trochu národnej hrdosti môže vzbudiť aj informácia, že ide o projekt slovenských vývojárov. Aplikácia Tatra banka VIAMO je bezplatne dostupná pre systémy iOS a Android. Odosielateľ peňazí cez VIAMO musí mať bankový účet v Tatra banke alebo VÚB banke. Ďalšie banky sa majú postupne do tohto systému pridávať. Príjemcovi stačí bankový účet akejkoľvek banky alebo pobočky zahraničnej banky na Slovensku.


Aplikácia Tatra banka vás po nainštalovaní navádza na registráciu na stránke www.viamo.sk. Tú môžete urobiť na počítači, ale aj priamo na smartfóne. Cieľom je prepojiť VIAMO účet s bankovým účtom. Registrácia je rýchla a prehľadná. Pomáhajú napríklad aj nápovedy, v akej forme máte napísať telefónne číslo. Overuje sa pomocou SMS kódu, ktorý platí 5 minút. Heslo do služby VIAMO musí mať aspoň sedem znakov, z toho aspoň jednu číslovku. V rámci registrácie si zvolíte štvormiestny PIN kód, ktorým budete potvrdzovať platby. Na bezpečnosti si teda dávajú záležať. Pri registrovaní si vyberáte, či máte účet v Tatra banke, VÚB banke alebo inej. Ak v inej, peniaze budú na váš bankový účet chodiť automaticky. No posielať ich cez mobilnú aplikáciu zatiaľ môcť nebudete.

Po výbere Tatra banky vás aplikácia presmeruje na stránku banky, kde po prihlásení do Internet bankinguTB odsúhlasíte použitie služby VIAMO ako doplnkovej služby. Hotovo, hneď môžete vrátiť požičané peniaze za kino.

Celý systém je úplne prehľadný a doslova sa v ňom nedá stratiť. Obrazovka je rozdelená len na tri záložky. V prvej je rozpis transakcií. Na aké telefónne číslo, kedy a koľko peňazí bolo poslaných. Alebo naopak, kto kedy a koľko poslal vám. Po rozkliknutí každej transakcie môžete platbu opakovať alebo si príjemcu pridať do kontaktov. A ak sa príjemca zaregistruje, v aplikácii Tatra banka VIAMO sa vám bude zobrazovať priamo jeho meno a nie len mobilné číslo.

Druhá záložka je samotná platba. Znova jednoduchosť na prvom mieste. Do prvého riadku sa vypíše telefónne číslo alebo sa pridá z kontaktov v adresári smartfónu. Druhý riadok je suma, v Tatra banke zatiaľ v rozmedzí od jedného centu po 50 eur v rámci jedného prevodu. Denný limit na platby poslané cez VIAMO je 150 eur. V treťom riadku ešte môžete dopísať krátku správu pre príjemcu, aby vedel o čo ide. Potom ostáva už len kliknúť na tlačidlo „Odoslať platbu“. Každú platbu je ešte nutné potvrdiť štvormiestnym PIN kódom.

Pri testovaní prišla SMS na vybrané číslo ako pri bežných textových správach asi za 3 sekundy. Príjemca nebol v službe VIAMO registrovaný, takže v správe mal rovno aj link na web tejto služby. Aj keď mal účet v inej slovenskej banke, po registrovaní mu už druhá platba prešla rovno na účet. V SMS bol o tom len oboznámený.

V tretej záložke sú už len informácie o aplikácii Tatra banka VIAMO s jednoduchým návodom na používanie a kontakt na banku, v tomto prípade na DIALOG Live Tatra banky. V dolnej časti je potom ešte veľké tlačidlo na deaktivovanie služby.

Optimalizácia aplikácie je bezproblémová, v pamäti zaberá necelé 3 megabajty a na batériu nemá takmer vplyv. Po grafickej stránke jej niet čo vytýkať. Nenájdete žiadne prešperkované ikony alebo animované grafy. To by v tejto aplikácii bolo len na obtiaž. Je cítiť, že jej tvorcom išlo hlavne o to, aby si známi medzi sebou posielali menšie sumy čo najjednoduchšie. Doslova pár klikmi, kde sa vyberie kontakt, napíše suma a odošle s potvrdzovacím PIN kódom. To všetko trvá menej, ako vyberanie peňaženky a hľadanie drobných, ktoré pri sebe často ani nemusíte mať.

 
 

Mohlo by vás zaujímať