Článok

MobilePayTB

S malou pomocou aj iPhone vie platiť bezkontaktne

Jeden z najobľúbenejších smartfónov na planéte stále nepodporuje NFC. Tatra banka to supluje riešením iCarte.

Aj keď v oblasti operačných systémov vedie s čoraz väčším náskokom Android, v počte predaných kusov od jedného výrobcu je najpredávanejším mobilom iPhone. Na každý nový model jablkového smartfónu sa čaká s nadšením. Posledný iPhone 5 prekvapil zväčšením uhlopriečky displeja na 5 palcov, omnoho vyšším výkonom a ďalšími vylepšeniami. Sklamaním bola absencia technológie NFC. Apple si asi myslí, že je na to ešte čas. Lenže pravda je taká, že NFC už má takmer každý nový Android mobil a využitie tejto technológie si osvojili rôzne aplikácie na prenos údajov aj platieb a aktívne s nimi pracujú tucty spoločností a firiem.

Na tento malý problém existuje elegantné riešenie. Tatra banka myslela aj na majiteľov iPhonov, ktorí by chceli využívať jednoduché platenie mobilom. Pre nich má v ponuke špeciálny kryt obsahujúci NFC čip s názvom iCarte3 a iCarte4. Ako názov našepkáva, prvý je pre iPhone 3G a 3GS a druhý pre štvorkové iPhony. Onedlho pribudne aj iCarte5 pre iPhone 5. Kolujú fámy, že pripravovaný iPhone 5S, prípadne iPhone 6, ktorý má byť predstavený približne o pol roka, už NFC podporovať bude.

Pre Bezkontaktné platby iPhonom stačí založiť kryt s NFC čipom iCarte.

Dovtedy ale pre Bezkontaktné mobilné platby Tatra banka ponúka prídavné zariadenie iCarte. V podstate to je nenápadný kryt telefónu, ktorý jeho rozmery zväčší len o pár milimetrov. Okrem NFC má teda aj druhé, ochranné využitie. Samozrejmosťou sú otvory pre tlačidlá a objektív kamery. V jeho útrobách je NFC čip, ktorý je s iPhonom prepojený cez Apple konektor. Napája sa ale cez micro USB konektor na spodnej strane krytu. Hardvér musí byť doplnený vhodným softvérom. Ďalším krokom je teda inštalácia aplikácie Tatra banka pre mobilné platby z iTunes. A nakoniec ostáva už len aktivovať si službu Bezkontaktné mobilné platby v pobočke banky alebo prostredníctvom kontaktného centra DIALOG. Potom sa už dá jednoduchým priložením iPhonu k bezkontaktnému terminálu v obchode zaplatiť, pri sume do 20 eur aj bez zadania PIN kódu. Aplikácia tiež zobrazuje zoznam prevádzok, kde sa dá takto rýchlo a pohodlne platiť.